Bibeloteka

Blog o wszystkim, co mnie interesuje, cieszy i nie pozwala bezczynnie usiedzieć w miejscu.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Z marzenia o Japonii

Witam Was serdecznie.
Chińskie powiedzenie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się.
Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się.
Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród."
Prezentowałam już  japońskie jedzenie na niemieckiej porcelanie, dzisiaj więc o fascynacji ogrodami japońskimi. Na ogół kojarzymy japoński ogród we Wrocławiu, który jest prawdziwą perełką, ale ja mam na myśli zupełnie inne miejsce.
Wyobraźcie sobie pasjonata, który od ponad trzydziestu lat każdą chwilę poświęca na tworzenie ogrodu, mieszka w Jarkowie w Kotlinie Kłodzkiej pośród Lewińskich Wzgórz, wystarczy lekko zboczyć z trasy Kudowa- Kłodzko. Kilka lat temu p. Edward Majcher zdecydował się udostępnić ogród zwiedzającym  za drobną opłatą.  Zachwycają się nim japońscy turyści i znawcy tematu. Zachwyciłam się i ja.
 Według japońskiej koncepcji rozumienia świata człowiek jest tylko jednym z elementów otaczającej go przyrody. Prawdopodobnie pierwszy ogród japoński powstał około VI w.n.e. Przez wiele stuleci w Japonii
dopracowano zasady tworzenia ogrodu  do perfekcji i podniesiono do rangi sztuki. Są to kompozycje, które odwzorowują w sposób symboliczny przyrodę i w zależności od przeznaczenia mogą to być ogrody suchego krajobrazu, spacerowe, kamienne, medytacyjne i inne.
Ścieżki wyłożone płaskimi kamieniami, lub żwirem
Shishito rodzaj fontanny, w której woda krąży w obiegu zamkniętym.
Obowiązkowo   w ogrodzie  dalekowschodnim  muszą się znaleźć woda, kamień i rośliny, w większości  kwaśnolubne. Wszystkie te elementy przenikają się i stapiają w  harmonijną całość. Woda stanowi duszę kamieni, ożywia ich wygląd i dodaje blasku. Wodospady, strumienie i stawy to typowe elementy ogrodu równoważące kamienne i roślinne elementy.
Roślinność jest bogata, przeważają zimozielone drzewa i krzewy formowane. Stosuje się różne zabiegi, przycinanie, przyginanie, rozpinanie na rusztowaniach, skręcanie, aby otrzymać idealne drzewo. Dążeniem ogrodnika jest miniaturyzacja krajobrazu i zachowanie równowagi między jego elementami.
Kamienne pagody symbolizują świątynie buddyjskie i tworzą duchową atmosferę. Urzeka harmonia i pełen spokoju kontakt z przyrodą.
Kamień symbolizuje siłę i wieczność, stąd w ogrodzie  kamienne wieże, latarnie, mostki i kładki. Biały żwir  zastępuje wodę, rozświetla wnętrze ogrodu.
Ogród japoński wymaga codziennej ciężkiej pracy. Chociaż zaaranżowany przez człowieka we wszystkich szczegółach odzwierciedla naturalny krajobraz. Taki jest ogród w Jarkowie i jestem pełna podziwu, że tak piękne miejsce powstało z pracy rąk jednego małżeństwa.
Będę wracała do tego magicznego ogrodu, bo dla mnie to pełne znaczeń dzieło sztuki.
Kochani, pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

6 komentarzy:

 1. Tak, znam ten ogród z zdjęć wakacyjnych rodziców!!! przepiękny! nie ma co....duże uznanie dla Pana pasjonata. Pozdrowienia!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest, jak człowiek zajmuje się tylko jedną pasją i doprowadza ją do perfekcji. Miłego tygodnia życzę i kolejnych ciekawych mebli :-)

   Usuń
 2. Bardzo mi się podoba to chińskie przysłowie! :) I ogród.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło. Zapraszam ponownie i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Coś pięknego!!!!!!!!!!!!!!!!
  Uściski Celu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och, jak miło, że Ci się spodobał. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze. Pozdrawiam serdecznie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...