Bibeloteka

Blog o wszystkim, co mnie interesuje, cieszy i nie pozwala bezczynnie usiedzieć w miejscu.

czwartek, 12 kwietnia 2018

Skansen w puszczy.

Kiedy tylko słońce zachęciło wiosnę do wizyty w naszych okolicach, ruszyliśmy do okolicznych atrakcji, czyli do puszczy.  Jeśli ktoś mieszka  w centrum Polski warto się skusić na taką wycieczkę, zachęcać nie muszę, bo ciągle widzimy ludzi na rowerach i pieszo, radośnie zażywających pierwszych wędrówek.


Kampinos to miejscowość, od  której wzięła się nazwa Puszcza Kampinoska, często słyszy się o Kampinosie jako puszczy, ale jest to błędne nazewnictwo.
Część Puszczy Kampinoskiej zajmują rozlewiska i bagna, nad którymi leży  wieś Granica. To tutaj z inicjatywy kilku zapaleńców  powstał Skansen puszczańskiego budownictwa ludowego. Chwała inicjatorom za to, chociaż  znawcom  nie zaimponuje, bo na razie wygląda dość skromnie.
Wita nas Chata  kampinoska i obora, czyli zagroda Połcia, tak mieszkali najbiedniejsi mieszkańcy puszczy. Wszystkie zabudowania w skansenie pochodzą z okolicznych miejscowości i dzięki skansenowi przetrwają dla potomnych. Warto dodać, że skansen  przeszedł niedawno  gruntowną rewitalizację.

Kapliczka  w Granicy została wybudowana przez kampinoskich leśników jako votum wdzięczności Matce Boskiej za odzyskaną niepodległość.  Budynki należą do Kampinoskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Kampinos, zwróciłam uwagę na piękne stare drewno i piękne drewniane wykusze. Zauważyłam, że pozbawione jeszcze liści drzewa pozwalają dostrzec ciekawe szczegóły.

Aleja  III Tysiąclecia z dębami posadzonymi przez zasłużonych ludzi świata nauki,polityki i in.,ciekawie brzmią nazwy drzew. Po przejściu aleją widzimy  dwie zagrody. Pierwsza zagroda należała   do bogatego chłopa Widymajera, a składa się z domu  krytego gontem, stodoły, spichlerza, obory, wozowni i drewutni, obowiązkowo w obejściu musiała się znaleźć studnia, zwana żurawiem.
Druga zagroda Wiejckiej  prezentuje obejście należące do średniozamożnego chłopa.
Wśród bagien wybudowano wieżę widokową, mimo surowej pogody akurat odbywała się tutaj sesja ślubna. Właśnie w tych bagnach przez całe lato mieszkają łosie, znajdując tutaj odpowiednie pożywienie. Kiedy nadejdą chłody, łosie powrócą na nasze pola.


 
Kochani, serdeczności moc Wam zostawiam.:))

15 komentarzy:

 1. Piekne miejsce na spacery, dziekuje za mozliwosc zobaczenia tego miejsca. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna fotorelacja. Miło się zwiedzało to miejsce, wirtualnie, ale to zawsze coś. Ważne, że poczułam atmosferę tego miejsca w jakiś sposób. :) Bardzo tam ładnie i tak urokliwie. Dziękuję za ten spacer. :) Pięknych, radosnych dni życzę. :) Dziś prawdziwe lato. hehe

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam skanseny. Niedaleko mojego miasta jest skansen i raz w roku go odwiedzam. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądając zdjęcia prawie czułam nosem ten specyficzny aromat starych, drewnianych chat. :) Lubię takie klimatyczne miejsca.
  Pozdrawiam Cię wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałaś ciekawą wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie skanseny, najbliższy mam 30 kmw w Kolbuszowej i często do niego jeździmy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z wielką przyjemnością pozwiedzałam razem z Tobą:)))skanseny to moja pasja:))Pozdrawiam serdecznie:))))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy skansen do zwiedzenia, a może i łosia bym zobaczyła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuje za wirtualną wycieczkę. Piękna fotorelacja, ze zdjęć spokój i cisza biją i czuć woń starego drewna... Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniałe miejsce!!! Piękne zdjęcia!!! Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię odwiedzać skanseny, dziękuję za cudną wycieczkę <3
  Pozdrawiam ciepło, Agness :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawe i inspirujące miejsce. Każdy skansen to inna historia - i przede wszystkim historia ludzi, którzy tam kiedyś zamieszkiwali. Zauważyłam ciekawą piwniczkę - ziemiankę. Teraz takie piwniczki znów wróciły do łask. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chwała niech będzie zapaleńcom, którzy poświęcają swój czas dla tworzenia czegoś konkretnego, jak to miejsce...przypominające przeszłość...
  Dziękuję za ten ciekawy spacer.....

  OdpowiedzUsuń
 14. Beautiful image the building You chose well for the theme.
  Your blog is very nice,Thanks for sharing good blog.
  คาสิโน

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze. Pozdrawiam serdecznie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...