Bibeloteka

Blog o tym, co mnie interesuje, cieszy i nie pozwala bezczynnie usiedzieć w miejscu.

poniedziałek, 20 stycznia 2020

Królewski Ogród Światła w Wilanowie

A to by się nasz król Sobieski zdziwił, gdyby mógł zobaczyć swój ukochany Wilanów wieczorową porą.   Zobaczyłby wydrę pluskającą się w fontannie  na frontonie jego pałacu, zobaczyłby orszak wielmożów witających go po powrocie z odsieczy wiedeńskiej, swoją ukochaną Marysieńkę w powiększeniu, cuda po prostu, a to wszystko w technice mappingu.  Zdziwiłby się bardzo nasz król, gdyby zobaczył  tłumy ludzi, którzy spacerują po pięknych alejach ustrojonych w światła, alejach pełnych blasku, kolorów  i przepychu.
Wszyscy kierują pierwsze kroki na tyły pałacu, a tam czeka na nas feeria kolorów, drzewka ubrane w światełka, świecące altany i zaczarowane przejścia pomiędzy atrakcjami.
Największą atrakcją jest potężne lustro, przed  którym stale jest kolejka chętnych do zdjęcia. Ono raczej lustro udaje, ale efekt jest ciekawy. Za lustrem na dolnym tarasie rozgwieżdżone fontanny w złocie, srebrze i bieli. Swiatełka migają, zmieniają się w rytm muzyki, słychać piękny walc Dymitra Szostakowicza, a za chwilę dobiegają niepokojące  dźwięki  "Burzy" Vivaldiego. Wszystkie zmysły drgają w takt muzyki, otwiera się słuch i wzrok, żeby chłonąć te wrażenia.To właśnie lustro, a za nim fontanna.


Herb  króla Jana III Sobieskiego  Janina i drzewka pomarańczowe. Wiadomo, że król poza zdolnościami wojennymi, był świetnym gospodarzem Wilanowa, sadził i pielęgnował rośliny, ale na pewno się nie spodziewał, że kiedyś drzewka pomarańczowe zakwitną tysiącami diod.:))


 Najnowsza instalacja to tysiące kwiatów w Ogrodzie Różanym, który tworzy 6 tysięcy zmieniających swoje kolory róż.
Tak niepozornie wygląda jedna z  tych atrakcji jesienią,  w oczekiwaniu...


Trzy pokazy mappingu  na frontonie Pałacu, nie byłam w stanie zrobić lepszych zdjęć,  niestety.

Kochani.
Niedawno prezentowałam Wam Chiński Festiwal Swiatła  /klik/, ale świetlne instalacje w ogrodach wilanowskich robią jeszcze bardziej niesamowite wrażenie. Warto odwiedzić Królewski Ogród  Swiatła do 23 lutego 2020r   (żeby nie stać w kolejkach  -bilety warto kupić przez internet) Wyjdziecie z niego  roześmiani, tak potrafi rozjaśnić jesienne i zimowe wieczory. Szybciej zabiją serca młodszych i starszych, ja bawiłam się i cieszyłam jak dziecko.
Pozdrawiam Was gorąco i życzę samych miłych dni.:))


13 komentarzy:

 1. Coś niesamowitego, prawdziwa uczta dla oczu. Pozdrawiam i życzę dobrych dni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Droga Cecylio bardzo dziękuję, że mogłam zobaczyć Królewski Ogród Światła, prawdziwa ucztę dla oczu. Oglądam z podziwem Twoje zdjęcia i zauważam z jakim rozmachem jest robiona ta oryginalna plenerowa wystawa. Przepiękne są drzewka pomarańczowe, Wilanowska Różanka, pergola. Wszystko jest cudne. Nie ukrywam bardzo chciałabym ja zobaczyć.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Przepiękne oświetlenie :D Naprawdę robi wrażenie :D
  Super zdjęcia! Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepięknie wygląda ogród jak w baśni...

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej to bym zabrała dzieci. Była za to dzięki tobie na chińskim festiwalu światła i jesteśmy oczarowani :) Dziękuję, że dzielisz się takimi informacjami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję, że wspomniałaś o chińskim festiwalu, bo właśnie nie mogłam odnaleźć kto o nim napisał :)
   Serdeczności ślę :D

   Usuń
 6. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Ci za piękne zdjęcia. Mogę sobie troszeczkę wyobrazić i czuję ten urok, piękno miejsca. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne!
  Takie nocne iluminacje przenoszą mnie w bajkowy świat. W 2000 roku byłam w Orlando na Florydzie. Z okazji Millenium była tam cudowna nocna iluminacja z przesłaniem pokoju. Wokół jeziora i na nim samym niewyobrażalne ruchome obrazy z głębokim, altowym głosem spikera. Do tego na koniec fajerwerki wytryskajace z laserowego globu umieszczonego na lódce na środku tego jeziora.
  Chciałabym to przezyć jeszcze raz. ale przełom wieków zdarza się człowiekowi raz w życiu
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniałe iluminacje świetlne, takie baśniowe. Szkoda, że do Warszawy mam tak daleko.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. Fantastyczne iluminacje świetlne:-))) Szkoda, że mieszkam tak daleko...
  Pozdrawiam serdecznie:-))

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj zdziwiłby się zdziwił. Ja sama jestem zachwycona a widzę to tylko na zdjęciach. Boże to jest przepiękne i aż ubolewam, że za daleko, by się teraz wybrać...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze. Pozdrawiam serdecznie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...