Nie mam konta na FB i nie prowadzę żadnej sprzedaży.

wtorek, 17 maja 2016

O patchworku i dziwnym szkle

Cieplutko Was witam i miło mi bardzo, że do mnie zaglądacie.
Bardzo dawno nie pokazywałam patchworkowych prac, a więc kolej na  prostą narzutę z wiodącym kolorem bordowym, a może  lekko fioletowym. Z prezentacją patchworku czekałam do wiosny, bo bardzo mi pasował do bzu i dzwoneczków, które są w tej samej tonacji kolorystycznej,  zawsze mam problem z określeniem koloru bzu.  Najważniejsze, że w  całym domu obłędnie pachnie majem.


Dojrzeliśmy do uporządkowania strychu, staramy się wyrzucić z niego  rzeczy, w które obrośliśmy, a o których nawet zapomnieliśmy, że je mamy. Zastanawiamy się, po co na przykład trzymaliśmy przez tyle lat stare nieaktualne podręczniki, przez moment nawet przemknęła mi myśl,  żeby swoje  książki oddać na makulaturę, ale chyba się zagalopowaliśmy, myśl przemknęła i znikła. Faktem jest, że sporo książek trzymamy na strychu
Dlaczego piszę o sprzątaniu? Otóż znalazłam takie cudne, bardzo fotogeniczne szkiełka w bardzo dobrym stanie, jestem ciekawa, czy wiecie, do czego służyły?




To są bańki.  Młodszym wyjaśniam, że stawiało się takie bańki na plecach w celu wyciągnięcia choroby, na ogół przeziębienia.  Przedtem należało w bańce zrobić próżnię patykiem zakończonym palącą się watką. Po postawieniu baniek na pleckach należało leżeć pod kołdrą, wygrzać się, a potem uważać na siebie przez kilka dni, żeby się nie przeziębić. Nie wiem, jak teraz lekarze zapatrują się na stawianie baniek, ale  były one stosowane w medycynie alternatywnej, osobiście wielokrotnie miałam je na plecach i  pamiętam, że  przeżycie do miłych nie należało. Najgorsza była  świadomość, że  w pobliżu  pali się ogień, zazwyczaj  świeca.
W aptekach nie było takiego wyboru leków jak teraz, na przeziębienie stosowano sok z cebuli, albo mleko z czosnkiem.  Po zdjęciu baniek na plecach zostawały ciemnoczerwone ślady, to był znak, że część choroby opuściła ciało. 
Swoją drogą nigdy nie podejrzewałam, że w zwykłych bańkach dostrzegę tyle magii.



 
Kończę   ten kolorowy post i jestem ciekawa, czy kiedykolwiek korzystaliście z baniek? Czy dla Was też było to traumatyczne przeżycie? No i najważniejsze, czy bańki pomogły?
Z życzeniami lepszej pogody pozostaję i zapraszam ponownie.:))

33 komentarze:

  1. Śliczne te bańki! I ten ich kolor - bajka!
    Pamiętam takie, kilka razy miałam "stawiane", m. in. na zapalenie płuc - plecy były wtedy w jagodowe kropki.;))) Także moim dzieciom stawiała bańki siostra zakonna - pielęgniarka.
    Bardzo fotogeniczne w postaci małych wazoników.
    Obyśmy zdrowi byli - pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego samego Ci życzę i nigdy więcej jagodowych kropek.:)

      Usuń
  2. Jaka cudna narzuta! Mnie siostra kupiła takie cudo w SH za małę pieniądze -
    http://uoliuoli.blogspot.com/2015/10/pokoj-maej-ksiezniczki-nie-tylko-detale.html
    ale Twoja to marzenie... Pozdrawiam ciepło...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może moja narzuta też kiedyś wyląduje w SH, a to świadczy o wytrzymałości patchworków, hihihi. Pozdrawiam.:)

      Usuń
  3. Mam wspomnienie o bańkach z dzieciństwa. W ramach pomocy sąsiedzkiej uzdrawiała się w ten sposób moja mama i babcia. Ja bałam się tego "zabiegu". Ale dekoracja jest z tego cudna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyobraź sobie, ze znam osoby które patchworków nie znoszą! Bańki to trauma z dzieciństwa. :))

      Usuń
  4. Witaj, Twoje patchworki są bardzo efektowne. Zestaw kolorów faktycznie wiosenny. Zamierzasz się dalej rozwijać patchworkowo?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uszyłam już ponad 10 patchworków, to jest naprawdę ciężka praca, ale mam nadzieję, że nie zabraknie mi sił na jeszcze kilka, może trochę mniejszych?:)

      Usuń
  5. Kolorowy patchwork jest piękny. Jak ulał pasuje kolorystycznie do bzu i dzwoneczków. Bańki.....stawiał moja mama i stawiałam ja swoim dzieciom. Mnie zawsze przynosiły ulgę, no i najważniejsze było to, że trzeba po bankach było leżeć trzy dni w łóżku:) Interesuje mnie jeszcze , gdzie kupiłaś cebulki dzwoneczków bluebells. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana jesteś, nawet nie wiedziałam, że dzwoneczki tak się nazywają, początkowo myślałam nawet, że to szafirki. Kupiłam je na naszym bazarze, bardzo ładnie się rozmnożyły. :)

      Usuń
    2. wpisz sobie bluebells w goglach i kliknij na grafikę, to dopiero zobaczysz bajkowe zdjęcia:) pozdrawiam

      Usuń
  6. Cala podziwiam za patchwork a bańki tak , tak i ja miałam stawiane :)
    Pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  7. Patchwork cudny. Ja uszyłam jednego duzego potwora i powiedziałam nigdy więcej, ale kto wie kobieta zmienną jest. Bańki oglądałam tylko z daleka, ale w tej formie dekoracyjnej bardzo mi się podobają. : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też uszyłam kilka takich potworów i przerzuciłam się na mniejsze twory, które mieszczą się spokojnie pod maszyną. :)

      Usuń
  8. Piękna narzuta wyszła,kiedyś myślałam o tym ,żeby się nauczyć ,ale mi przeszło:))Bańki i u mnie na strychu jeszcze leżą,nie wspominając starych podręczników po dziewczynach:))
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdybyśmy nie miały strychu, szybciej pozbyłybyśmy się zalegających je rzeczy, a że jest miejsce to i wyrzucać się nie chce, bo może się przydadzą? :))

      Usuń
  9. Mam w sypialni podobną narzutę. Niestety nie potrafię tworzyć takich śliczności jak Ty, więc ją kupiłam. A bańki oczywiście, że pamiętam.
    Moja babcia była specjalistką od ich stawiania. Ja nawet lubiłam tę "terapię bańkową".
    Pozdrawiam ciepło z deszczowej krainy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po ubiegłorocznej suszy obiecałam sobie, że nie będę narzekać na deszcz, ale takiego zimna nie lubię. :))

      Usuń
  10. Czasem współcześni lekarze zalecają bańki:)))najważniejsze jednak to to żeby ich nie przeziębić:)))uroczo wyglądają jako flakoniki:)))piękna narzuta:))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzisz, a zastanawiałam się, co medycyna sądzi o bańkach, podejrzewam, że to zależy od lekarza i jego preferencji.:))

      Usuń
  11. Oj pamiętam bańki z dzieciństwa i nawet doświadczyłam oparzenia pleców,także niemiłe mam wspomnienia, a bez uwielbiam i szkoda,że tak szybko przekwita.Pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jeszcze gorzej, że powinno się wszystkie kwiaty usunąć, przynajmniej ja tak robię, żeby bez obficie kwitł w następnym roku.:)

      Usuń
  12. Z baniek można zrobić wiszące wazoniki na sznureczkach albo drucikach. Piękna narzuta, chylę czoła,bo to moc roboty:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na razie chciałam pokazać bańki saute. Co do narzuty, to wiem, że Ciebie fascynuje japońska technika, zresztą bardzo ciekawa.:)

      Usuń
  13. Oczywiście, że z baniek korzystam cały czas. Mam malutkie dla dzieci i takie normalnej wielkości, jak Twoje, dla dorosłych. Stawiania baniek nauczyła mnie moja mama, a ją moja babcia. Pamiętam z dzieciństwa zapach denaturatu przy stawianiu baniek, to że mama czytała mi bajeczki pilnując bym nie ruszała łopatkami, całusy na pożegnanie, które "dawały" mi bańki przy ściąganiu i sen, który przychodził zaraz po zakończeniu całej akcji.
    A patchwork jest świetny - ile to pracy w niego włożyłaś - cudo! :)
    Pa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż jestem zaskoczona, że wiemy, do czego bańki służyły, wydawało mi się, że to taki przeżytek, a tu, proszę. Jak miło wspomnieć domową atmosferę...:)

      Usuń
  14. Potrafisz magię zauważyć nawet w zwykłych, prozaicznych rzeczach. Chociaż bańki stawały się magiczne...szczególnie, gdy się zapalało w nich denaturat. Mnie chyba ich nigdy nikt nigdy nie stawiał, ale widziałam jak były używane / w dzieciństwie, gdy byłam świadkiem jak je mamie stawiano była zawsze trochę przerażona / i mam taki magiczny komplet w domu. Nie wiem czy bym się nimi posłużyła....korzystała z nich moja sąsiadka, pielęgniarka, ale już niestety nie żyjąca.

    Pozdrawiam cieplutko, bo ziąb.....

    OdpowiedzUsuń
  15. Należysz do szczęściarzy, którzy widocznie nie chorowali. Obyś nigdy nie była zmuszona do korzystania z baniek, zdrówka życzę.:)

    OdpowiedzUsuń
  16. U nas bańki są na czasie cały czas , to wcale nieprzestarzały instrument medyczny , nawet minionej zimy były w użyciu :(
    Po takim leczeniu trzeba poleżeć ,ale nabiera się wtedy odporności :)
    Bzy zdominowały zapach w ogrodach i pachnie nimi obłędnie :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Witaj Kochana Cecylio!
    Stęskniłam się za Tobą. BARDZO!!!!!
    Twoje patchworki zawsze budzą mój podziw. Są takie piękne.
    No, no no, nawet w bańkach dostrzeżesz urok.
    Całuję i pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Patchwork cudny!Bańki moja zmora z dzieciństwa, ale w innej roli super :-)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze. Pozdrawiam serdecznie.

//Pinterest widget